O nas

Skaner.com to interaktywna mapa, dzięki której znajdziesz atrakcyjne oferty sprzedaży nieruchomości oraz sprawdzisz elektroniczne księgi wieczyste interesującej Cię działki, domu, mieszkania czy garażu.

Jak to działa?

W zależności od tego, co Cię interesuje, wybierasz ustalenie numeru księgi wieczystej lub licytację komorniczą. 

W pierwszym przypadku zostaniesz przekierowany na mapę, gdzie możesz wyszukać nieruchomość, której księga wieczysta Cię interesuje. Poza samą mapą, znajdziesz również wyszukiwarkę ksiąg wieczystych po adresie, numerze działki, ID działki. Jeśli posiadasz te dane, możesz je wpisać i wyszukać księgę online.  

W przypadku wyboru licytacji komorniczych, zostaniesz przekierowany do listy aktualnych ofert. Możesz je przeglądać po kolei lub skorzystać z filtrów i wybrać tylko te z interesującego Cię województwa lub miasta, czy też dotyczące konkretnego rodzaju nieruchomości np. licytacje komornicze działek, czy przetargi na sprzedaż mieszkania.

 

Czy usługa jest płatna?

Korzystanie z części portalu jest darmowe. Możemy bez opłat przeglądać treść ksiąg wieczystych (o ile posiadamy jej numer) jak również aktualne licytacje komornicze. Opłatami objęte zostało ustalanie numeru księgi wieczystej na podstawie lokalizacji (adresu, numeru działki, ID działki).

 

Jak dokonać płatności?

Szczegółowe informacje na temat dostępnych rodzajów płatności, jak również pakietów i ofert zniżkowych można znaleźć na stronie  PŁATNOŚCI.

 Zasady licytacji komorniczej nieruchomości

Licytacja komornicza może okazać się dobrą okazją do nabycia nieruchomości w atrakcyjnej cenie.  

By jednak wziąć w niej udział,  warto dowiedzieć się jak ona wygląda, a przede wszystkim jakie warunki należy spełnić. 

 

Co może podlegać licytacji komorniczej?

W przypadku nieruchomości - licytacji komorniczej może podlegać dom, działka, mieszkanie, garaż, miejsce postojowe, lokal użytkowy, magazyn, jak również udział we własności nieruchomości.

 

Gdzie szukać licytacji komorniczych?

Komornik sądowy po zajęciu nieruchomości przez biegłego sądowego może przystąpić do jej sprzedaży. Sprzedaż nieruchomości następuje w drodze licytacji publicznej w sądzie rejonowym.  Na dwa tygodnie przed terminem licytacji komornik zobowiązany jest dokonać obwieszczenia o licytacji nieruchomości w budynku sądu oraz gminy, w której znajduje się nieruchomość, a także w lokalnym dzienniku. W większości przypadków tego rodzaju ogłoszenia pojawiają się również na stronach internetowych komorników.

 

Aktualne ogłoszenia o licytacjach komorniczych dotyczących nieruchomości można także znaleźć na naszej stronie skaner.com/licytacje-komornicze. Tutaj, w jednym miejscu, zebrano obwieszczenia o licytacjach nieruchomości  z całej Polski. Nie trzeba zatem przeglądać poszczególnych stron komorników ani urzędów, by znaleźć interesującą ofertę.

 

Jakie warunki należy spełnić, aby wziąć udział w licytacji komorniczej?

W licytacji komorniczej może wziąć udział każdy, kto wpłaci wadium, czyli określoną kwotę na poczet zabezpieczenia warunków umowy. Najczęściej wynosi ono 10% sumy oszacowania, czyli ceny wywoławczej. Wadium należy wpłacić na wskazany w obwieszczeniu numer konta lub gotówką w kancelarii komornika. Jeśli nie wygramy licytacji – wadium jest zwracane. 

 

W licytacji komorniczej nieruchomości nie może uczestniczyć dłużnik, jego małżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo, jak również licytant, który nie dopełnił warunków poprzedniej licytacji.

 

Ile kosztuje nieruchomość z licytacji komorniczej?

W pierwszej licytacji nieruchomości, jej cena wywoławcza wynosi nie mniej niż 3/4 ceny oszacowania. W drugiej licytacji nieruchomości (jeśli w pierwszej nie udało się jej sprzedać) cena wywoławcza wynosi nie mniej niż 2/3 wartości oszacowania nieruchomości.

 

Nie ma maksymalnej ceny za licytowaną nieruchomość.  Wszystko zależy od zainteresowania i ofert licytantów.

 

Jak wygląda licytacja komornicza?

Licytacja komornicza odbywa się w formie ustnej, w ściśle określonym terminie. Prowadzona jest przez komornika, pod nadzorem sędziego. Licytanci podbijają cenę po zapytaniu: Kto da więcej. Przebicie musi wynosić co najmniej 1% oszacowania wartości nieruchomości, w zaokrągleniu do pełnych złotówek w górę. Jeśli po trzykrotnym wezwaniu nikt nie zgłosi przebicia, wygrywa ostatni licytant. Jego obowiązkiem jest wpłacenie w ciągu 14 dni odpowiedniej kwoty (pomniejszonej o wartość wadium). Na wniosek, okres wpłaty może zostać wydłużony przez sąd, maksymalnie do 30 dni.